Viens stāsts vai dažādi skatījumi?
Ētikas trauslā čaula.
Un viena no bēgošās organizācijas pazīmēm ir tā, ka šāda veida organizācijās darbā tiek pieņemti nevis profesionāli, zinoši cilvēki, bet gan savējie. Kāpēc? Jo „savējie” var piesegt neizdarības, savējie ir atkarīgi no darba devēja, kurš var „pievērt acis” profesionāliem trūkumiem, neizdarībai. Konstruktīva darbavietā ienāk manipulācijas un bailes no atlaišanas vai pazemināšanas. Darbinieki sāk “stučīt”, baidīties, strādā maz un slikti.
Redzot šīs pazīmes, uz amatiem nepiesakās citi, kaut gan novadā ir daudzi gudri profesionāļi, jo viņi saprot, ka tas ir bezcerīgi – tik un tā tiks pieņemts savējais. Jebkurš, kurš uzdrošināsies apšaubīt šādu kārtību, tiks uzskatīts kā apdraudējums, un šāda pozīcija ir izdevīga, lai novērstu uzmanību no nekārtības un patvaļas, ko „savējie” īsteno.
Uz šī fona arī izskanēja aicinājums veidot ētikas komisiju. Uzmanīgi lasītāji pamanīs, ka tas nav orientēts uz ētiku, bet gan ētiskas uzvedības definēšanu. Un viņuprāt „ētiska” uzvedība ir tā, kura nekritizē „savējo” lēmumus, neliek šķēršļus „savējo” pretlikumīgajām izdarībām. Un visi, kas uzdod jautājumus, apšauba „savējos” ir jāsauc pie atbildības.
Lūgums izveidot objektīvu ētikas komisiju izskanēja jau pirms diviem gadiem. Tolaik dažādu argumentu aizsegā ideja tika noraidīta. Patiesais iemesls atklājās vēlāk: “to ierosināja tie divi deputāti”, kā var noprast “nepareizie”, jeb tie, kas nav “savējie”. Stāsts par to, kā dome nonāca līdz ētikas kodeksa pieņemšanai, līdzinās anekdotei, kuras saturs godīgiem un objektīvi spriest spējīgiem cilvēkiem nevarētu izraisīt jautrību. Kā dome tomēr nonāca līdz ētikas kodeksa pieņemšanai, jau informējām publikācijā „Ētikas kodeksi varas sardzē”.
Par pašreizējo varas deputātu godaprātu un ētikas savdabīgo izpratni liecina rīcība 25.februāra domes sēdē (šeit: audio ieraksts), kurā bija jāievēl ētikas komisijas locekļi - divi deputāti un trīs sabiedrības izvirzīti pārstāvji. Iepriekš Bauskas novada pašvaldības mājas lapā ievietotais paziņojums vēstīja, ka sabiedrības pārstāvji darbam ētikas komisijā izvirzāmi līdz 2016.gada 19. Februārim. Par darbam ētikas komisijā izvirzītajiem kandidātiem 24. februāra publikācijā „Vēlēs Bauskas novada ētikas komisiju” vēstīja „Bauskas Dzīve”.
Pat godprātīgii ievēlēt ētikas komisijas locekļus Ābelnieka kunga atbalstītājiem nepietika dūšas. Pašvaldības varas deputātu „kartelim” bija svarīgi izveidot „vadāmu” ētikas komisijas sastāvu. Lai panāktu vēlamo, domes vadības uzdevumā paklausīgās administrācijas pārstāvji pēdējā brīdī virzīja vairākumam „tīkamāku” kandidātu. Savukārt par balsojuma „pareizu” rezultātu savlaicīgi parūpējās „savējie”. Šāda formāta ētikas komisija alegoriski līdzinās olai, kuras čaula tiek spodrināta sabiedrības acīs, taču saturs ir manāmi sabojājies.
Tas, ka opozīcijas deputātiem tika liegta iespēja būt pārstāvētiem pat ētikas komisijā, liecināja uz vēlmi iegūt tās politisko kontroli! Opozīcijas deputātu iebildumi vispār netika ņemti vērā, jo kā Ābelnieka kungs debatēs pašpārliecināti paziņoja „pozīcija – opozīcija nepastāvot! Vēl uzjautrinošāk izskanēja deputāta U.Koluža prātojums, ka deputāts J.Rumba būtu uzskatāms par „opozīcijas” pārstāvi.
Atliek tikai cerēt uz ētikas komisijā ievēlēto sabiedrības pārstāvju godaprātu un objektivitāti. Vai tā tas būs, varēsiet pārliecināties pavisam vienkārši – uzrakstiet kaut vienu iesniegumu, piesakieties uz tikšanos un vērojiet pašvaldības darbinieku uzvedību. Ja sajutīsiet bezspēcību savu problēmsituāciju risināšanā – vienalga, vai tie būtu sociālie, komunālie, izglītības jautājumi, jūsu labā nestrādā pašvaldība, un ir īstais laiks vērsties ētikas komisijā un pārbaudīt viņu spēju izdarīt to, ko ir solījuši.